На 12.03.1960 г. е открита новата читалищна сграда, построена с доброволния труд на всички меричлерци.
В Читалището се извършва разнообразна и съдържателна културно-масова работа. В своята над 120-годишна история читалището е работило за издирване и съхраняване на цялото историческо наследство на селището. Събрани са и са записани над 120 местни песни, описани са над 16 обичая.
През 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ век то бележи небивал напредък. За своята многостранна и народополезна просветна и художествена дейност Народно читалище „Просвета-1896” е наградено с орден „Кирил и Методий” – I степен.
През 1907 г. се полагат основите на театралния колектив с пиесата „Бащи и синове” от Пеню Хасърджиев. През годините са играни пиесите: „Сребърния пръстен”, ”Взрив”, „Зимна балада”, „Вампир”, „Женско царство”, „Хамлет в село Долно Туткаво”.
През 1962 г. се полагат основите на естрадно-сатиричния състав. Играни са спектаклите: „Мери телевизор“, „Един гледа сватба, друг брадва”, „ Весела педагогика”, “Из село шета сатирична чета”, “Балкански синдром”. И двата театрални колектива съм Читалището са носители на златни и сребърни отличия от републиканските фестивали на художествената самодейност.
През 1966 г. се полагат основите на фолклорната група към Читалището. При изпълнение на изворен фолклор, жените са облечени с автентични носии, които са на повече от 150 години. Днес ръководител на фолклорната група е Величка Костова. През годините и до днес фолклорната група продължава да печели медали и лауреатско звание на фестивалите. Най-престижни са златен медал от международен фестивал в Свиленград, сребърен медал от международен фестивал в Раднево, сребърен медал от национален фестивал в Харманли и редица други медали от регионални и още национални фестивали.
Самата Величка Костова, като индивидуален изпълнител също има много награди.
До голяма степен, всички успехи се дължат на организационните качества на председателя на читалището Дяко Пенев Милев. От 1947 година до смъртта си 2009 година, той работи с апостолска всеотдайност и инициативност. Освен председател на читалището той е и ръководител на театралния, естрадно-сатиричния колектив и на детския театрален колектив.
В момента към читалището има сформирани групи по художествено слово, за патриотични песни, за руски песни, за стари градски песни, сатирична група и най-новата група е за народни хора.
Традиция е организирането и провеждането на празници, тържества и др., посветени на Бабин ден, Трифон Зарезан, 1 март – деня на самодееца и посрещане на баба Марта, Великден, Спасовден, зажънване на първи сноп, Ден на християнското семейство, Коледа и др.
За всички бележити дати читалището организира и провежда вечери, тържества, концерти.
За да се популяризира минералната вода, която е известна в цяла Европа читалището организира регионален фолклорен празник на минералната вода „Пръски от извора”.
Задачите и целите на НЧ „Просвета-1896” са да съхрани традициите, обичаите и местния фолклор и да ги предаде на бъдещото поколение и едновремено с това да е в помощ за разнообразяване и улесняване на социалния живот на населението на град Меричлери.
Фейсбук профил: Читалище Просвета гр. Меричлери
Ел. поща: prosveta1896@abv.bg